Gmina Wejherowo powstała w czerwcu 1934 r. z połączenia wójtostw w Bolszewie, Gniewowie, Łężycach, Wejherowie - Zamku oraz kilku samodzielnych obszarów dworskich. Obecnie terytorium tej samodzielnej jednostki samorządowej stanowią otaczające miasto Wejherowo tereny wiejskie. W szesnastu sołectwach gminy zamieszkuje około 22 tys. mieszkańców.
Do najbardziej znaczących ośrodków należą wsie parafialne i sołeckie: Bolszewo, Gościcino, Góra, Nowy Dwór Wejherowski, a także Gowino i Orle. Ponadto wśród wsi sołeckich znajdują się Bieszkowice, Gniewowo, Kąpino, Kniewo, Łężyce, Reszki, Sopieszyno, Ustarbowo, Warszkowo i Zbychowo. W gminie Wejherowo działa ponad 1000 podmiotów gospodarczych. Najstarszym i jednym z największych zakładów jest KLOSE - Gościcińska Fabryka Mebli, która w 1999 r. obchodziła 100-lecie istnienia.

Do Gminy należą takie miejsca wojennej martyrologii jak Las Piaśnicki, Biała a od stycznia 2012 r. także cmentarz żołnierzy polskich i radzieckich w Łężycach. W Lesie Piaśnickim od września 1939 r. do kwietnia 1940 r. hitlerowcy zamordowali około 12 tys. osób, wśród nich zmartwychwstankę bł. s. Alicję Kotowską, wójta gminy Wejherowo - Wieś mjr. Edwarda Łakomego oraz członków ówczesnej Rady Gminy: Ignacego Kupczaka, Franciszka Napierałę, Lucjana Kiellasa i Feliksa Szymańskiego. Tragiczne miejsce upamiętniają zbiorowe mogiły pomordowanych, pomnik główny oraz tablice upamiętniające i obeliski. W Białej znajduje się mogiła poległych żołnierzy i Morskiego Pułku Strzelców, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. w obronie Wejherowa i okolicznych miejscowości.

Głównym znakiem tożsamości Gminy jest trójdzielny herb z symboliką godła Kaszub i emblematami rodowymi Wejherów; herb autorstwa Mariana Adamczyka z Władysławowa ustanowiony został 6 kwietnia 1993 r. Ważnymi znakami identyfikacyjnymi Gminy są zabytki. Do cennych obiektów architektonicznych należy wzniesiony w 1911 r. kościół w Górze. Zachował się w nim wczesnobarokowy ołtarz z 1665 r. oraz oryginalne obrazy "Święta Trójca" i "Pokłon Trzech Króli". Wieś należy do najstarszych siedzib życia religijnego na Pomorzu - parafia powstała tam już w 1138 r. Z kolei w kościele w Bolszewie znajduje się spiżowy dzwon, który został wykonany w 1665 r. w warsztacie gdańskiego ludwisarza Daniela Tyma.

Z terenu Gminy Wejherowo wywodzi się kilka znaczących postaci kaszubskiego życia kulturalnego. W Łężycach w połowie XIX w. przyszli na świat zasłużeni księża i naukowcy, bracia Juliusz i Gustaw Pobłoccy. Łężyce są też gniazdem rodowym zasłużonej rodziny Roszczynialskich; Edmunda, proboszcza parafii Świętej Trójcy w Wejherowie, animatora życia kulturalnego i oświatowego, Hipolita, działacza niepodległościowego w okresie zaboru pruskiego, a w okresie międzywojennym wójta Rumi - Zagórze. Niewielki przysiółek Cierznia jest miejscem urodzenia ks. dr Leona Heykego, kaszubskiego poety i dramaturga z kręgu młodokaszubów, autora liryk "Piesnie Północy", "Kaszebsczie spiewe" oraz romantycznego poematu "Dobrogost i Miłosława".