O Parku

Rok utworzenia: 1998 r.

Pow.: 8 570 ha

Położenie administracyjne – woj. dolnośląskie:
- powiat wrocławski: gm. Wrocław, Kąty Wrocławskie, Mietków, Sobótka.
- powiat średzki: gm. Miękinia

 

Park położony jest w sąsiedztwie aglomeracji Wrocławia. Łączy stosunkowo dobrze zachowane tereny leśne w Sudetach z jednym z najlepiej wykształconych na terenie Polski korytarzem ekologicznym Doliny Odry. Osią Parku jest rzeka Bystrzyca, jeden z najważniejszych lewobrzeżnych dopływów Odry. W obrębie Parku uchodzą do niej Strzegomka i Czarna Woda.

Niemal cały obszar Parku leży w mezoregionie Równiny Wrocławskiej (mikroregion Równina Kącka), graniczącym od północnego wschodu z Pradoliną Wrocławską. Obydwie te jednostki należą do makroregionu Niziny Śląskiej. Jedynie niewielki fragment Parku wkracza w obręb mezoregionu Równiny Świdnickiej – jest to już część Przedgórza Sudeckiego. Okolice Mietkowa to obszar lekko falistej moreny dennej zlodowacenia środkowopolskiego. Kulminacjami są pagóry starszego podłoża z czwartorzędowymi glinami morenowymi zalegającymi na stokach. Porozdzielane są one resztkami powierzchni zrównań denudacyjnych.

Na terenie Parku znajduje się sztuczny zbiornik retencyjny - Zbiornik Mietkowski o pow. 9,2 km2. Z dna zbiornika prowadzona jest eksploatacja kruszywa. Jednym z głównych zadań, jakie ma spełniać Zbiornik jest polepszenie warunków żeglugowych na Odrze w okresach niskich stanów wód. W szerokiej dolinie Bystrzycy znajdują się liczne żwirownie, z których znaczna część jest już nieczynna. Z punktu widzenia geograficznego dolina Bystrzycy może uchodzić za dydaktyczny przykład doliny, z wykształconym korytem i łożyskiem, doskonale widocznym systemem terasowym oraz licznymi starorzeczami. Część starorzeczy jest silnie zabagniona, często porośnięta roślinnością wodolubną, inne - mocno podeschnięte służą jako pastwiska lub łąki kośne.

Jednostką kieruje Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Pracownicy Parku prowadzą działalność edukacyjną w formie zajęć terenowych i kameralnych, prelekcji, konkursów, wystaw, wydawnictw, programów edukacyjno-badawczych, szkoleń dla różnych grup zawodowych i wiekowych, rajdów edukacyjnych, imprez turystycznych i innych akcji o podobnym charakterze.


 Szczegółowa mapa Parku


Więcej informacji: www.dzpk.pl